Her birimizin hayatında en azından bir tane unutamadığı, oldukça etkilendiği, zaman zaman tekrar izlediği veya okuduğu filmler, belgeseller veya kitaplar olmuştur. Bu yazımızda sizlerle çevreye dair bizleri etkileyen kitaplar, film ve belgeseller, podcast serileri gibi çevre okur-yazarlığımızı arttıracak önerilerde bulunmak; bir çevre kitaplığının temelini atmak istedik.

Akademimizin öneri köşesinde bu hafta iki adet kitap önerisinde bulunmaktayız:

 

Kentsel Devrim – Henri Lefebvre


Kent ve kentleşme konusu bugün toplumsal, politik ve ekonomik yönleriyle giderek daha fazla tartışılan bir gündem haline geldi; Henri Lefebvre’in eserlerine daha fazla referans verilmesinin, öneminin artmasının nedeni de bu. Kentsel Devrim, Lefebvre’in Mekan’ı toplumsal analizin merkezine alan ilk eseri. Bu bakımdan mekan ve kent konusundaki çalışmalar kadar, sosyoloji, Marksist analiz ve radikal politika için de temel bir metin.

 

GDO Çağdaş Esaret – Kenan Demirkol

Prof. Dr. Kenan Demirkol bu kitapta genetiği değiştirilmiş organizma (GDO) ile mücadelede halka önderlik eden bir bilimadamı olarak pratiğini bilimsel çalışmalarıyla birleştiriyor, konuya bütünlüklü bir bakış açısı sunuyor, bilhassa “akademik kapitalizmin” kirli yüzünü gözler önüne seriyor.

Kitap önerilerimizin ardından bu hafta iki tane de belgesel önerisi yapmaktayız:

 

25 Litre

Her gün sadece 25 litre su ile yaşamak zorunda olduğunuzu düşünün. Su krizi, dünyanın en büyük metropollerini tehdit ediyor. 25 Litre belgeseli; geleceğin İstanbul’unda olası bir susuzluğu ele alırken, günümüzde bu karanlık tabloyu değiştirmenin yollarını Gökhan Özoğuz rehberliğinde arıyor.

 

Cowspiracy: Sürdürülebilirliğin Sırrı

Cowspiracy: The Sustainability Secret hayvancılığın çevre üzerindeki etkisini ve çevre kuruluşlarının bu konudaki politikalarını araştıran 2014 yapımı bir belgesel film. Film küresel ısınma, su kullanımı, ormansızlaşma ve okyanus ölü bölgeleri gibi çeşitli çevresel endişeleri inceliyor.

Öneri köşemizi bu hafta bir adet de podcast önerisi ile kapatmaktayız:

 

Çevre İçin Podcast

Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster