Zerrin Savaşan, Çağlar Söker ve Fırat H. Yılmaz editörlüğünde “Çevre Hukuku ve Politikaları: Kavramlar, Teoriler ve Tartışmalar” başlıklı bir derleme kitap çalışması yürütülmektedir.  Çevre çalışmaları alanına ait kavramları merkeze alacak kitabın, kavramlarla ilgili teorik, hukuki ve politik tartışmaları bir araya getirmesi öngörülmektedir. Kitapta çevre çalışmaları alanına ait kavramlar tanımlanacak; bu kavramların teorik altyapısı ele alınacak ve güncel tartışmalara yer verilecektir.

Hem öğrencilerin hem de araştırmacıların konuyu daha kolay kavramalarının sağlanması ve çevre hususunda akıl yürütme yeteneklerinin güçlendirmesi düşüncesiyle, kavramlar yoluyla net bir çerçeve sunmak hedeflenmekte ve bu anlamda Türkçe literatüre katkı sağlayarak çevre konusunda yapılacak çalışmaların teşvik edilmesi amaçlanmaktadır. Dolayısıyla kitap hem bir ders kitabı hem de temel kavramlar hususunda ana literatüre erişilebilecek bir akademik kitap olarak planlanmaktadır.

Kitapta, yeşil siyaset, çevre hakları, yeşil ekonomi, çevre diplomasisi, çevresel güvenlik, çevre yönetişimi, çevresel çatışmalar, çevresel adalet, iklim ilticası, çevre sineması, çevre edebiyatı ve çevre eğitimi gibi başlıkların olması öngörülmektedir. Her bir bölüm yazarının, ele alınacak kavramın tanımını, teorik çerçevesini, tartışmalarını ve varsa pratikteki yansımaları ile örneklerini içeren 6000-8000 kelimelik bir makale yazması beklenmektedir. Makaleler iki hakemin incelemesinden geçecek olup, kitabın Seçkin Yayıncılık tarafından basılması planlanmaktadır.

Çalışma Takvimi

Aşama Tarih
Çalışma İlan Tarihi 11.11.2019
Öneri/Özet (250-300 kelime) Gönderim Son Tarihi (özet metinlere bibliyografya da eklenecektir) 11.12.2019
Yazar ve Bölümlerin Belirlenmesi ve Yazarlara Bilgilendirme (Şekil Şartları-Yazım Kuralları-Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar) Son Tarihi 11.01.2020
Bölüm Tam Metinlerinin Teslimi Son Tarihi 01.05.2020

Çevre Hukuku ve Politikaları: Kavramlar, Teoriler ve Tartışmalar başlıklı kitap çalışması yukarıda yer alan programa göre yürütülecektir. Kitaba katkı sunmak isteyen araştırmacılar için aşağıda iletişim adresleri yer almaktadır.

İletişim:

szerrin@selcuk.edu.tr, Zerrin SAVAŞAN

caglarsoker@gmail.com, Çağlar SÖKER

firatharunyilmaz@gmail.com, Fırat Harun YILMAZ

Çevre Çalışmaları Akademisi

Tüm Yazılarına Bak
Subscribe
Bildir
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
Tüm yorumları göster